Nebesa. Brána. Naděje.

 

nažíte-li se komunikovat a unavuje Vás, že Vám nikdo nerozumí, pak Bábel je určen právě pro Vás. Necháváte-li si rádi servírovat umění s příchutí exotických jídel, koření a čokoládového likéru, pak Vám je Bábel podá a zbytek už závisí na Vás. A jste-li už znechuceni a vyčerpáni pokusy o objevení internetové stránky, kde byste se cítili uvolněně a přirozeně a ne plní neklidu a odcizení, pak vítejte v Bábelu.

 

d samého začátku bychom si jednoduše chtěli udělat jasno v následujícím: jste-li solipsista a na tuhle stránku jste narazil náhodou, pak ji přenechejte někomu ve své blízkosti a vraťte se ke svým zbraním, nenasytnosti a nedostatku slitování. Umožněte někomu jinému, aby nastoupil a vydal se na cestu přes řeku Mersey.

 

tázky, zda kdysi existoval jediný jazyk, ze kterého vzešly všechny ostatní jazyky, už fascinují lidstvo po tisíciletí, a proto jsme vytvořili mnohojazyčný, multikulturní časopis umění a myšlenek on-line. Na našich stránkách objevíte články, humor a zvláštnosti vybrané z mnohých jazyků, zemí a oborů, které spoluutváří interaktivní časopis určený pro nadšence.

 

ětšina současných informací tráví čas v terminálu v místnosti bez oken, klikají na ně společensky retardovaní jedinci, kteří beznadějně vzdychají a cíleně přeskakují ze sportovní stránky, přes stránku se hrami, na stránku s pornografií. Proč tedy namísto toho nenajít prostřednictvím Bábelu dobrodružné tuláky a nezeptat se, jak se dostat z Rakouska do Jordánska, nevyšplouchat se v amsterdamských kanálech nebo se neprodírat trnitými houštinami v Africe nebo Adelaide?

 

ak osamělé a nudné musí být přistupování k Internetu jako k nějaké neohraničené, anonymní, jednotlivé zkušenosti v elektrické prázdnotě se všemi těmi bezcennými tretkami a cetkami, extra vymoženostmi a zahlcujícím náporem informací. Raději bychom se soustředili na kvalitu, hloubku a šířku našeho obsahu, než abychom Vás pouhopouze s krkolomnou rychlostí zavalovali kvantitou.

 

edostatek spánku a netrpělivost přenecháme jiným internetovým stránkám, zatímco my se budeme soustředit na oceňování našich biologických rytmů, nemluvě o zraku, a budeme si pěstovat oblast, kde vzdělané diskuse a společenská výměna myšlenek jsou mnohem důležitější než pokusy o udržení rozsahu rozcupované pozornosti člověka závislého na prohlížení internetových stránek.

 

ím, že vydáváme Bábel on-line, zaplňujeme potřebu jen o trochu méně důležitou než je ta, o kterou se právě postaral přehled méně žádaných knih umožňující přístup k takovým titulům. Tolik internetových stránek klade velký důraz na módu a postoj k životu, že archivování minulosti a platforma budoucnosti umění jsou jen a pouze zanedbávány a odstrkovány z tohoto vzkvétajícího sdělovacího prostředku.

 

hostejné poklonkování obecnému cynickému pocitu neklidu doby nás nezajímá. Uznáváme, že šedesátá léta byla počátkem takové umělecké renesance, kterou svět neviděl stovky let. Představujeme si, že použijeme technologii dneška k dalšímu zdokonalování této renesance, ale nehodláme se klanět vyspělé technologii víc než dvanáctistrunné kytaře.

 

aplnění tohoto dávného snu nás může pozvednout nad mnohé předsudky, ale neuspokojujeme se tím, že máme odvahu být mimo rámec skutečného světa, takže nás najdete v galeriích, divadlech, operách, kinech, klubech, hospodách, internetových kavárnách a na večírkách, kde si budeme zapisovat, co se do zavírací doby přihodilo, abychom mohli iniciovat, analyzovat, poukazovat a šeptat, co začínáme vidět teď na začátku úplně nových dvou tisíciletí.

 

áska ke světu je naší druhou přirozeností. Rádi se setkáváme s neznámými lidmi a působíme na ně a rádi nabízíme příležitosti těm, kteří nás zpětně inspirují, mícháme koktejly a zveme pár přátel na rozhovor s Johnem Wooem, Peterem Greenawaym, Patricií Rozemaovou nebo na debatu o Arthuru Rimbaudovi, Italoovi Calvinovi, Jerrym Garciovi, Kurtu Cobainovi, opeře, erotice a skvělých osobnostech ze všech koutů světa.

 

romě skutečnosti, že našimi debatními koutky, bulletinem a jazykovým centrem zdůrazňujeme ústní tradici, nabízíme rovněž k prohlížení nepřeberné množství internetových stránek s rozsáhlým obsahem na toto téma, rozhovor u stolu v kavárně v záložce vložené ve vašem prohlížeči, ať jste kdekoli, ve spoustě jazycích - v baskičtině, brazilské portugalštině, bulharštině, češtině, dánštině, holandštině, angličtině, finštině, francouzštině, němčině, Glose, řečtině, maďarštině, italštině, lucemburštině, norštině, polštině, portugalštině, rumunštině, ruštině, srbštině, slovinštině, španělštině, švýcarské francouzštině, švýcarské němčině, filipínštině, turečtině, ukrajinštině ...

 

Dánsku, El Salvadoru, Anglii, Francii, Německu, Havaji, Izraeli, Itálii, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Španělsku, Švýcarsku, Nizozemí, Turecku, Ukrajině, USA, Venezuele, Jugoslávii, Argentině, Austrálii, Rakousku, Brazílii, Bulharsku, Kanadě, Chile...

 

e městech: Chicago, Delfty, Gilroy, Hollister, Horst, Kailua-Kona, Leeds, Liverpool, Lublaň, Louisiana, Madrid, Manchester, Melbourne, Modena, Montpellier, Moskva, Mt. Waverley, Neapol, New York, Oakland, Olathe, Porto, Ottawa, Pontevedra, Portland, Poznaň, Pjatigorsk, Quebec City, Ranica, Řím, Rosario, San Antonio, San Francisco, San Salvador, Santiago, Sao Paulo, Sarasota, Seattle, Jižní Korea, Suceava, Sv. Vincent de Tyrosse, Ste-Brigitte-de-Laval...

 

acoma, v pouštní pánvi Hořící muž v Nevadě, The Dalles, Tokio, Toronto, Tuscon, Untersiggentha, Vanderhoof, Varna, Sao Vinhedo, Vitoria-Gasteiz, Waterloo, Woodstock, Záporoží, Aarhus, Ankara, Arlington, Atény, Austin, Berlín, Beaumaris, Bělehrad, Berkeley, Boston, Bozen, Bukurešť, Buenos Aires, Caracas, Carlton, Cernier ...

 

udeme se zabývat záležitostmi planety. Poskytujeme opravdový svět internetové stránky s tisíci mezinárodními odkazy a množstvím rozličných způsobů komunikace v tolika jazycích, kolik jsme schopni najít. A podaří-li se nám poskytnout světovému občanovi několik původních myšlenek a trochu rozptýlení od stresů neustále plynoucího věku informací, budeme mít pocit, že jsme obhájili naši existenci.

 

vět není ani ten váš odporný, ani chemicky zkrášlený, na dně žijící dvouskořepinový měkkýš. Jinými slovy: hledejte perlu skrytou uvnitř, protože jste jedním z těch šťastlivců snad skoro s ideální konstelací hvězd, který má možnost se pokusit, aby se svět stal lepším místem. Což znamená: tohle je dobrá věc. Ať už k ní přistoupíte jakkoli, musíte tu perlu najít.

 

alentýni, je načase, abyste si to přestali nechat líbit. Kolik není dost? Kolik smutku a hříchu můžete tolerovat, dokud vaše srdce nekapituluje? Něco je třeba zastavit, zpomalit nebo alespoň napravit. A vy máte v rukou moc tohle provést. A rovněž máte právo tuto moc použít. Ale možná vám chybí ochota. Možná máte pocit, že zničíte život někomu jinému, když odpovíte kladně. Možná máte strach, že když uplatníte svou sílu, zažehnete tím řetězovou reakci a ukončíte tak něco jiného, co nechcete dokončit. Tak buďte něžní a jemní. Ale přesto buďte silní.

 

amatujte na to, že s vědomostí přichází moc. S mocí přichází odpovědnost. S odpovědností přichází soucit. Se soucitem přichází porozumění. S porozuměním přichází informace. S informacemi přichází vědomost. Protože nejlepší věci v životě jsou zadarmo. Až druhé nejlepší věci stojí peníze. Skutečná láska se například nedá koupit za žádnou cenu.

 

estliže opravdu chcete, můžete si koupit pozornost, oblíbenost nebo dokonce gesto zdánlivé náklonnosti. Opravdová vnitřní spokojenost se také nedá penězi zaplatit. Za dostatečně velkou hotovost však můžete získat pocit důležitosti, autority, respektu a spoluodpovědnosti. Skoro stejně dobré? Ne v případě, jestli jste vyzkoušeli to pravé. Dneska nejde o loterii, kterou chcete vyhrát. Jde o moudrost, jak vidět za nějaké ubohé „druhé nejlepší“.

 

enofobie již zapříčinila nespočet válek a zločinů z nenávisti. Definitivně se nejedná o mýty a legendy, které čísi kmen uctívá, nebo o barvu lidské kůže, jde o dědictví: neznámé zvyky a neviditelná božstva nám nedávají důvod k tomu, abychom popírali jiné kultury. Jsou to výzvy k osvícení (a také pochopení metafor každým z nás), kterými je třeba se zabývat. Jestliže příslušníci jedné rasy přijmou příslušníky rasy druhé, pak si to vůdci uvědomí a budou ochotni pracovat s nimi, ne proti nim. Války nepřestanou, dokud si neuvědomíme, že všichni tvoříme jeden celek. Pozvěte svého nepřítele na večeři.

 

eunes au coeur, unissent et succedents. Nyní je skvělá doba na to, abyste shromáždili své myšlenky na dovolenou, kterou už dlouho chcete podniknout. Můžete se ocitnout na Internetu nebo v knihovně nebo v Muzeu věd, kde budete odhalovat, načrtávat mapy s instrukcemi nebo rozhodovat o tom, které oblasti budou těmi nejužitečnějšími pro nějaký průzkum nebo nějaké dlouhodobé zájmy.

 

ůžete dokonce v jisté zemi objevit situace, o kterých si myslíte, že je můžete změnit. A vy to dnes můžete změnit. Tvoříte si své vlastní dnešky a něco kladně změníte tím, že si vyčleníte čas na pomoc staršímu člověku nebo na výuku dítěte. Zacvičte si dnes chůzí (třeba po tržišti), abyste uvolnili přebytečnou energii.

 

ytáhněte tu knihu, kterou už si dlouho hodláte přečíst, a vypněte televizi nebo si sedněte na zápraží a začněte číst. Zapojíte-li svou fantazii tím, že si představíte sami sebe na místě hrdiny nebo svůdce z příběhu, možná se i pobavíte. Práce, která na vás čeká, vás brzy stáhne zase zpátky k planetě Zemi. Tak ji prostě udělejte a pak budete mít čas, abyste se uchýlili zpět do tajemství četby až do doby, než půjdete spát.

 

yužijte svou moudrost, vkus a inteligenci. Najděte prostředky k vyjádření. Najděte si úkryt. Svěřte své názory papíru, on-line, na zvukových vlnách a redaktorovi. Nabídněte se někomu a ovlivněte jeho život. Vyřiďte všechny telefony, které jste až doposud odkládali. Napište dopisy nebo pošlete přání k narozeninám svým přátelům nebo příbuzným. Učiňte radikální krok vpřed. Poděkujte těm, kteří vás podporují. Poděkujte těm, kteří ve vás věří. Věnujte pozornost těm, kteří umějí mít rádi.

 

ítejte v Bábelu. Hojení právě začalo. Zbytek je na vás. My věříme v nemožné. Vy víte, že to tak je.

S láskou,
Malcolm Lawrence
Šéfredaktor

 

Pošlete nám e-mail!

 

Vaše jméno:

Váš e-mail:

Vaše domovská stránka:

Odkud jste? Klikněte na svou oblast.

Babel: When was the last time a website made your heart race?

Poznámky:

 

 

Babel: Stone by stone...